מאז שגוגל הפך לחלק בלתי נפרד מהחיים של כולנו, זה קל מתמיד לחפש ולמצוא כל דבר שיעלה על הדעת, כולל גופנים, תמונות ואימג'ים שונים מכל קטגוריה אפשרית. הרבה בעלי עסקים עושים את הטעות המרה ומטמיעים בתוך אתרי האינטרנט והפרסומים המסחריים שלהם תמונות שמצאו בגוגל, ואחרי זמן מה מתפלאים למצוא כתב תביעה בדואר שלהם על הפרת זכויות יוצרים.

 

חשוב להדגיש: למרות שתמונה או גופן מופיעים באינטרנט וניתן להוריד אותם למחשב באופן חופשי, גם אם לא רשום שאסור לנו להשתמש בהם למטרות פרסומיות, זה עדיין לא אומר שניתנה רשות אוטומטית מצד היוצר שנעשה זאת. אדרבא, אם לא רשום במפורש שמותר לנו להשתמש בהם – אז המסקנה היא שאסור.

 

לצד כל תמונה או אימג' או גופן שאתם מורידים מהאינטרנט, חפשו את סעיף זכויות היוצרים ואת אישור היוצר שתשתמשו ביצירה שלו למטרות מסחריות (פרסומיות).

 

שימו לב לא להתבלבל בין Free for personal use לבין Free for commercial use. אתם זקוקים לאחרון. אם הראשון מופיע, אל תשתמשו בתמונה / פונט בשביל הפרסומים שלכם, אלא רק לצורך הכנת דברים פרטיים, כמו ברכת יומהולדת למשל.

 

דוגמאות:

 

1. רשיון שימוש בתמונה מתוך האתר www.sxc.hu

 

 

2. רשיון שימוש בפונט "אלף" מתוך האתר: alef.hagilda.com

 

 

 

בשני האתרים הנ"ל, יש ללחוץ על הלינק שמופיע ברשיון ולקרוא את ההגבלים על מנת לוודא שניתנה רשות להשתמש ביצירה בפרסומים מסחריים.

 

ברבים מהמקרים, כדי לפרסם תמונה באתר שלכם או בפרסום מודפס וכדי להשתמש בפונט ייחודי, תצטרכו לרכוש אותם. זאת מכיוון שההיצע של תמונות איכותיות וגופנים (בעברית, באנגלית יש שפע בחינם) בתשלום הינו רחב הרבה יותר, מאשר ההיצע שלהם בחינם (לשימוש מסחרי, כן?).

 

הנה שלושה אתרים שבהם תוכלו לחפש ולרכוש מגוון רחב של תמונות ואימג'ים גרפיים באיכות גבוהה: fotolia.com , shutterstock.com , istockphoto.com

 

כל אחד מהאתרים מציע תמונות ואימג'ים במחירים שונים ובחבילות משתנות. ממליצה לכם לעשות השוואות מחירים, בהתאם לתמונות שדרושות לפרוייקט שלכם.

 

לגבי גופנים, חברות הגופנים הגדולות בישראל מציעות גופנים במחירים וחבילות שונות. להלן שתיים מהן: fontype.co.il , fontbit.co.il

וישנם גם מעצבי גופנים עצמאיים שמציעים את מרכולתם, למשל: hagilda.com , alefalefalef.co.il

 

ניתן בהחלט למצוא גם אתרים שמהם אפשר להוריד תמונות ואימג'ים שונים לשימוש מסחרי בחינם. אציין שוב שהמבחר קטן יותר, אך אם מפשפשים היטב אפשר למצוא אוצרות.מזכירה לכם לבדוק את רשיון השימוש של כל תמונה ותמונה.

 

ישנם יוצרים הדורשים קרדיט על שימוש, ישנם שדורשים תרומה וישנם כאלו שאינם דורשים דבר. במידה ולא מופיע רשיון שימוש לצד התמונה, חפשו את עמוד Terms of use באתר.

 

להלן כמה מהאתרים הללו (ישנם אתרים שדורשים הרשמה לצורך הורדת תמונות): www.sxc.hu , freerangestock.com , freepixels.com

 

בנוסף, תוכלו למצוא סקירות יפות של אתרי תמונות בחינם בבלוגים הבאים: מועדון השיווק באינטרנט , כשעיצוב וטכנולוגיה נפגשים

 

בנוגע לגופנים חינמיים לשימוש מסחרי (חלקם גם להטמעה באתרי איטרנט), המגמה בישראל עדיין בחיתוליה לעומת במדינות דוברות אנגלית, אך לאט לאט נוספים עוד ועוד גופנים למאגר גם כאן: הפונט "אלף" בעיצוב של הגילדה, הפונט "כרמלה" בעיצובו של ניר ייני, הפונט "נוט" בעיצוב של עמוס ג'רבי.

 

כמו כן, באתר של חזקי יש סקירה של הגופנים הללו ועוד כמה נחמדים.

 

אם ברצונכם בגופנים לועזיים לשימוש חופשי, את זה יש בשפע. גם כאן, יש להקפיד לבדוק רשיון שימוש: theleagueofmoveabletype.com , fontsquirrel.com , dafont.com 

 

מקווה שעזרתי לכם בהבנת המשמעות של זכויות יוצרים וכיצד לשמור עליהן, למענכם ולמען בעלי היצירות.

 

 

מה שקריטי שתדעו על זכויות יוצרים לפני שאתם מפרסמים את המוצר או השירות שלכם

רוצה מתנה?

 

מדריך מפורט שיגלה לך האם העיצוב הגרפי בעסק שלך מושך אליך לקוחות מתאימים
+ גישה לניוזלטרים מלאים בתוכן איכותי שיתמכו בך בדרך לעיצוב המושלם 

לקבלת המדריך לחץ/י כאן

קידום העסק שלך


יש לך עסק או מיזם שתורמים לעולם, וחסר לך הטאץ' המיוחד שיזניק את הנראות שלו?

רוצה להקים עסק או מיזם כזה ולדעת בבטחון שהמיתוג שלו יעביר את המסר הנכון ויביא לחשיפה ולהכרה שהוא ראוי לה? 

לחץ/י כאן לפרטים נוספים

אקו-גרפיקס בפייסבוק

 

אם אינך רואה אותי, התחבר/י לפייסבוק

צרו קשר

 עיצוב ובניית אתר - טליה מיכאלי Eco Graphics   |   © כל הזכויות שמורות 

פרגנו בלייק